Realme GT Master Edition Price in Pakistan
Realme GT Master Edition
Rs. 133,899
OutOfStock
Colors
Realme GT Master Edition Price & Specifications
| Release Date | 11-11-2021 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 159.2 x 73.5 x 8.0 mm |
| Phone Weight | 174 g |
| Operating System | Android 11 OS |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch 120 Hz |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 4300 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Snapdragon 778G 5G |
| GPU | Adreno 642L |
Realme GT Master Edition price in Pakistan is 133,899 PKR. Realme GT Master Edition is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Realme GT Master Edition launched with impressive color options voyager_grey,daybreak_blue. Realme GT Master Edition phone weighs only 174 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme GT Master Edition is set up with a 64 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Snapdragon 778G 5G and Adreno 642L ensure the smooth performance of Realme GT Master Edition. The Display of Realme GT Master Edition supports Resolution up to 1080 x 2400 Pixels and the screen Size is 6.43 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.43 Inches. Mobile battery capacity is 4300 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme GT Master Edition price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme GT Master Edition Availability
| Expected Price: | Rs. 133,899 |
| Release Date: | November 11, 2021 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme GT Master Edition Price and Specs
| Realme GT Master Edition 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 133,899 |
| Realme GT Master Edition 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 107,899 |